Když jsem vybíral svítilnu, měl jsem několik požadavků. Především cena do 2000kč v ČR, voděodolnost, napájení CR123 (případně 18650), strobo režim,  několik úrovní výkonu, jednoduché ovládání, dosvit minimálně 50m a kvalitní provedení, které vydrží střelbu z Sa vz.58. Dosvit 50m se na první pohled  může zdát málo, ale když mluvím o dosvitu, tak požaduji, aby nasvícení této vzdálenosti bylo srovnatelné s denním světlem.  Nebudu zde uvádět všechny svítilny, které jsem zvažoval, bylo jich opravdu hodně. Základem při výběru byly reference uživatelů na diskuzních fórech  a následně srovnávání parametrů několika svítilen od vybraných výrobců. Jako nejvhodnější mi vyšly EagleTac T20 a Olight M20S, nakonec vyhrál právě  Olight – kvůli pro mě lepšímu ovládání (kromě ovládání jsou tyto svítilny víceméně srovnatelné). 
ČLÁNKY - svítilna Olight M20S Warrior
Klub     Činnost      Vybavení      Galerie      Články      Nábor
Copyright 2015 Spirit - Všechna práva vyhrazena!
ÚVOD Konkrétně jsem pořídil svítilnu s diodou R5 (jiná nebyla v době mého nákupu k dispozici), dnes  se dá tato svítilna pořídit především v provedení M20SX s diodou XM-L s maximálním výkonem  500lm, oproti 320lm u diody R5. Při tomto rozdílu už skutečně lze poznat rozdíl v dosvitu, ale  zásadní nevýhodou je výrazně nižší výdrž baterií ve všech režimech, viz. následující srovnání.  Bohužel sehnat předchozí model svítilny s diodou R5 (nebo S2) je dnes v ČR trochu problém. M20S R5:  Low: 5 lm (600hrs)  Med: 110lm (12hrs)  Hi/Strobe: 320lm (~4hrs)  M20SX XM-L Low: 10 lm (85hrs)  Med: 100 lm (5hrs)  Hi: 500 lm (1.5hrs)  Strobe: 500 lm (3hrs)  Podrobné parametry například na stránkách výrobce OLIGHT.
UŽIVATELSKÉ ZKUŠENOSTI Konkrétně jsem pořídil svítilnu s diodou R5 (jiná nebyla v době mého nákupu k dispozici), dnes  Svítilnu jsem pořídil především jako doplněk pro samopal vz.58, ale využití samozřejmě najde  i jinde. Nejslabší režim má velmi vhodně zvolenou úroveň výkonu, která stačí pro běžné  svícení v místnosti nebo i venku, když není potřeba zbytečně silné světlo. Střední režim má  sice podle hodnoty lumenů asi třetinovou svítivost, ale subjektivně je velmi podobný  s maximálním režimem, proto většinou, i pro svícení na větší vzdálenost, postačí právě  střední režim, který výrazně šetří baterie. Nejvýkonnější režim + stroboskop už jsou skutečně  dost silné, i na 50m lze při překvapivém použití člověka oslnit a dezorientovat. Využití strobo  režimu proto může být (zejména při CQB) pro váš cíl opravdu velmi nepříjemné. Na následujících fotografiích lze vidět, jak svítilna svítí na 50m. Použít se dá i k nasvícení  terčů na 100m, samozřejmě, že už se nejedná o tak silné světlo, ale pořád se podle toho dá  střílet. Fotografie na 100m není příliš kvalitní, ale pro přibližnou představu to snad bude  stačit.   M20S má opravdu promyšlené ovládání pomocí dvou tlačítek - jedním se svítilna zapíná/vypíná  a druhým se mění režimy. Případně se pomocí druhého tlačítka aktivuje stroboskop, když je  svítilna vypnutá. Možnost namáčknutí (mžikové ovládání) je samozřejmost. Zde je důležité  právě písmeno S v názvu svítilny, protože se vyrábí i verze ovládaná otočnou hlavou, což  nepovažuji za příliš vhodné při použití na zbrani. Odolnost svítilny je kapitola sama pro sebe, docela zajímavé testování je na tomto videu:  http://www.youtube.com/watch?v=W6WSPKuunCI   Ve videu je mimo jiné vidět ukázka střelby z pušky M4, ale přecijen se nejedná zrovna  o nejsilnější zbraň, co se zpětného rázu týče. Ne, že bych svítilně nevěřil, ale byl jsem velmi  zvědavý, jak si povede na pušce Sa vz.58, která je z pohledu zpětného rázu a ničení optických  doplňků jedna z nejhorších zbraní vůbec. Vzhledem k funkci závěrového mechanismu dokáže  Sa vz.58 velmi rychle zničit i optiky, které jsou určeny pro výkonější ráže a brokovnice.  U svítilny Olight M20S lze pouze konstatovat, že přibližně po 1000 výstřelech funguje stále  naprosto perfektně a při střelbě se nevyskytl jediný probém.     Připevnění na zbraň jsem vyřešil pomocí rychlosundávací montáže UTG-Leapers, vzhledem  k ceně (přibližně 350kč) je jasné, že se nejedná o žádný high-end (jako LaRue apod.), ale  montáž neměla se střelbou žádné problémy a stále pevně držela i při opakovaném nasazování  a sundávání (v průběhu jednoho večera to bylo minimálně 10x), proto ji můžu s klidným  svědomím doporučit.  Pro bezpečnější zajištění svítilny a tlumení rázu se dá prostor mezi kroužkem montáže  a tělem svítilny vypodložit kusem gumy, např. z duše od kola.  Vzhledem k tomu jak si svítilna a montáž vedla na SA vz.58, tak si myslím že je naprosto  vhodná (až skoro předimenzovaná) pro všechny ostatní zbraně.