Smock vz.95, guerilla, bunda pro odstřelovače, bojová blůza apod., se všemi těmito názvy se můžete setkat, pokud budete pátrat po české kopii  britského smocku. Britský smock (volně přeloženo jako pracovní bunda) byl vyvinut pro průzkumné a speciální jednotky, aby zajišťoval komfort nošení  s množstvím uloženého materiálu v mnoha kapsách, aby byl odolný proti vlivům počasí a vydržel dlouhodobé nasazení v terénu. Bylo také vyrobeno  několik druhů těchto bund, resp. různé látky pro různé priority (voděodolnost, větruvzdornost, v dalších případech naopak větší prodyšnost atp.). Taktéž  se i v ČR setkáte s více výrobci, více druhy a tudíž samozřejmě i s rozdílnými cenami.   
ČLÁNKY - guerilla vz.95
Klub     Činnost      Vybavení      Galerie      Články      Nábor
Copyright 2015 Spirit - Všechna práva vyhrazena!
JAK JSEM SE K BUNDĚ DOSTAL? Ze stránek jednoho internetového armyshopu (produkt pod názvem „Bunda combat vz.95  zelený“) jsem zjistil, co tato blůza vlastně nabízí, z čeho je vyrobena atp. Vyrobena je  z klasické bavlno-polyesterové látky vz.95 a na loktech a ramenou je vyztužena UHAS  batohovinou. Jak jsem se ale zmínil o několik vět dříve, pro mě bylo důležité mít tuto blůzu v  rip-stopové látce (když už, tak už). Takže jsem požádal paní Sádovskou, zda by mi nemohla  sdělit požadované množství látky na výrobu této bundy a já bych jí látku vz.95 s úpravou rip-  stop obratem dodal. Naštěstí mi bylo řečeno, že látku v rip-stopu mají a tudíž pro ně není  problém bundu v RS vyrobit.   Zasvěcení ale vědí, že látek vz.95 RS je více než jedna a já opravdu nechtěl dávat několik  tisíc za bundu v látce, ze které šije firma VAA své letní komplety pro AČR (látka rychle bledne  a dle mého ztrácí maskovací schopnosti) – na její obhajobu ale musím říct, že to byla první  firma, která začala plošně oděvy v rip-stopu ve vz.95 šít. Takže jsem opět žádal p. Sádovskou,  jestli by mi nemohla alespoň vyfotit vzorek jejich látky, abych měl jistotu, že to není  zmiňovaná od VAA. Zde musím poprvé vyzdvihnout ochotu a přístup firmy CS. Ne, že by mi  vyfotili látku (bylo mi řečeno, že to bude k ničemu, protože fotky přece jen zkreslují), ale  přímo mi zaslali vzorový kousek látky domů, abych ji měl možnost osahat a přesvědčit se  na vlastní oči. Látka byla vyhovující, takže se pokračovalo s „vývojem“ mé bundy dále.   Přišla na řadu velikost. Lidé prý občas mívají problém s rozměry, takže jsem udal moji váhu,  obvod v hrudi, výšku aj. Na to mi p. Sádovská odvětila, že ideální bude velikost L. Zde bych  opět rád zmínil její velice vlídný přístup. Abych si byl jist, že mi blůza bude sedět, tak prý  není problém mi za menší příplatek „guerillu“ poslat v klasické látce domů, abych si ji  odzkoušel, podíval se na ni a řekl si případné úpravy – samozřejmě jsem tak učinil a blůza  putovala ke mně. Poté co mi přišla jsem se rozhodl velikost bundy nechat, ale „naporučil“  jsem si došít další očka na vegetaci, dodělat průvleky pro uchycení stahovacích šňůrek, zvětšit  zip pro odvětrávání v podpaží a stahovací šňůrky v pase schovat dovnitř tak, aby se nemohly  zadrhávat o různý materiál (taktickou vestu aj.), který bych na bundě nosil. Zapůjčenou  guerillu jsem zase obratem poslal zpět. Paní Sádovská mi poté sdělila, že za cca měsíc bude  moje bunda hotová, a tak jsem bedlivě sledoval e-mailovou schránku a očekával zprávu, že je  bunda na cestě. Jak p. Sádovská řekla, tak se stalo a opravdu do měsíce jsem měl blůzu  doma! 
Pro mě bylo hlavním impulsem pro pořízení této bundy fakt, že jsem již dlouhou dobu přenášel svůj survival materiál ve standardní celoroční blůze  vz.95, která vlivem častého používání ztratila svoji pevnost a zároveň jsem si více uvědomoval její nedostatky. Proto přede mnou nestála pouze nutnost  její opravy, ale také dodělání mnoha „vychytávek“, které mě jako průzkumníkovi usnadní a zlepší práci v terénu. Ne, že bych byl líný, dodělat kapuci,  stahování kolem pasu, upravit kapsy, došít očka na vegetaci a dodělat zipy, to by se ještě dalo, ale těžko bych celoroční blůzu předělával do rip-stopu.  To vše mě vedlo k tomu, abych se začal poohlížet po některé z verzí smocku, které se na českém trhu dají koupit.   Nejen pro mě, ale i pro ostatní, je většinou nejmarkantnějším faktorem pořizování výstroje kompromis mezi cenou a kvalitou. Proto jsem jako první  kontaktoval paní Zdenku Sádovskou z Combat Shieldu, jak to vlastně s tou její blůzou je. Ve zbytku článku se pokusím popsat „vývoj“ mého nákupu  zakázkově vyrobené blůzy „guerilla“ od paní Sádovské z Combat Shieldu. 
GUERILLA V MÝCH RUKÁCH Určitě si dokážete představit, jakou má člověk radost, když si koupí nějakou věc pro to svoje  „blbnutí“. Celá guerilla je tedy vyrobena v letní rip-stopové látce, čímž Vám odpadá „saunování“  v létě a také je váhově znatelně lehčí oproti bundě v látce klasické. UHAS batohovina na ramenech  a loktech byla vyměněna za zdvojenou RS látku, zbytek z hlediska materiálu zůstal stejný. „Moje“  zmíněné úpravy byly také bezezbytku provedeny. Teď k možnostem a vůbec popisu bundy…   Guerilla je zapínána na klasický zip s jezdcem, který je krytý lemem se suchým zipem (princip jako  u kabátu vz.95). Konce rukávů jsou stahovatelné opět pomocí suchého zipu (taktéž jako u kabátu  vz.95 či bundy ECWCS). Pro lepší upevnění na člověka se v oblasti pasu nacházejí stahovací šňůrky  (u mé verze jsou zevnitř) a dále ve spodní části (ty však pro lepší pohyblivost zatím nepoužívám).  Na límci je upevněna neodnímatelná kapuce, kterou však můžete alespoň srolovat a zajistit pomocí  třech popruhů tak, aby Vám zbytečně „nevisela“ na zádech. Celá bunda je pokryta mnoha  látkovými očky pro upevnění vegetace (já si nechával dodělat další dvě na rukávy). Co se týče  úložného materiálu, tak věřte, že tam schováte pomalu půlku Vaší domácnosti. Dvě venkovní kapsy  zajištěné velkým knoflíkem se nacházejí na hrudi (vlevo i vpravo), pod nimi blíže k tělu jsou  „skryty“ další dvě pod zipem, které jsou zase vcelku dobře přístupné i ve chvíli, kdy máte na sobě  oblečenou taktickou vestu. V místech pod pasem pod hrudními venkovními kapsami se nacházejí další dvě, dále jsou kapsy  párově na bocích a v oblasti hýždí (tedy vzadu) je velká podlouhlá kapsa, taktéž zajištěna pomocí  velkých knoflíků – celkem tří. Jak je známé z blůzy vz.95, tak najdete kapsy i na rukávech, naštěstí  zde jsou „nahnuty“ směrem k tělu pro lepší dostupnost rukou. Poslední možnosti úložného prostoru  najdete uvnitř guerilly. V hrudní části jsou dvě kapsy (třeba na doklady), jedna zajištěna pomocí  zipu (druhá bohužel ne – pokud bych si na to vzpomněl, nechal bych si zip s jezdcem dodělat i na  tu druhou). Poslední kapsa je umístěna opět v hýžďové části zevnitř a je uzavírána suchým zipem.  V podpaží jsou našity zipy s jezdcem pro rozepnutí - odvětrávání. Ty jsem si nechal oproti  standardní verzi prodloužit, abych alespoň trochu zmírnil možné přehřívání organismu v létě. Ještě  bych zmínil jednu parádní vychytávku, a to zip uprostřed bundy vepředu, díky kterému se  dostanete do vnitřního prostoru bundy aniž byste ji museli rozepnout.
ZÁVĚREM Co mě na trošku bundě mrzí, tak je šití knoflíků. Na rozdíl od originálního britského smocku  jsou ty „české“ přišity klasickým způsobem – nití, u britského je to pomocí šnůry, která  samozřejmě vydrží více. Dále bych tam určitě uvítal výškové nastavení kapuce, např. podle  goratexové bundy vz.95. Nakonec jsem ještě musel udělat menší úpravu na jezdcích  na zipech, jelikož při poskočení cinkali – nic co by nezvládla elektrikářská izolačka. Prostě  kdybych vyloženě hledal nějaká vylepšení, určitě bych nějaké nápady měl, ale to už je spíš  pro fajnšmekry, kteří neví co by si ještě pořídili. Musím uznat, že 4 tisíce korun se může někomu zdát hodně, ale na druhou stranu mám  k dispozici blůzu s „vlastními“ úpravami dle svých požadavků a samozřejmě bundu, která je  vytvořena právě pro průzkumné jednotky, tudíž na míru mému účelu. Bez obtíží do guerilly  uložím prostředky na přežití a to i předměty objemnějšího charakteru. Spousta kapes, spousta  prostoru, není problém v ní nosit věci od zapalovače po celtu. Určitě své koupě nelituji!   Nakonec bych chtěl mnohokrát poděkovat paní Zdence Sádovské za její ochotu při úpravách,  perfektní přístup k zákazníkovi, bezchybnou komunikaci a opravdu kvalitní výrobek, který mi  na základě mých požadavků a jejích zkušenosti ušila. Děkuji! 
OSOBNÍ ÚPRAVY A VYLEPŠENÍ Po uplynulých pár letech nošení musím konstatovat, že tato bunda je přesně to, co mi celou předchozí dobu chybělo. Několikrát jsem ocenil její  prostornost, kapuci, očka na vegetaci, různé kapsy aj. Na druhou stranu však musím říct, že jsem také našel několik drobností, které jsem musel  odstranit či vychytat. Už při zadávání guerilly do výroby jsem počítal s tím, že v letních dnech bude její nošení spíše kvalitní saunou, než komfortní  UBACS košilí. Docela jsem byl nakonec i překvapen, že to není tak strašné a nošení se rovná celoroční blůze vz.95. Pocení jsem ale nakonec vyřešil  kvalitním outdoorovým tričkem pro odvod potu a dobrou termoregulaci. Píši to zde zejména pro ty z Vás, kteří o této bundě uvažujete. Počítejte s tím,  že pokud ji chcete nosit v létě, tak s klasickými tričky ani ránu!  Jelikož jsem se také dostal k určitému množství britských knoflíků, neváhal jsem je okamžitě našít místo původních. Prozatím poslední úpravou bylo  našití různých suchých zipů. Byť jsem však na guerillu nechtěl našívat žádné sucháče, protože na vedení průzkumu nepotřebujete žádné hodnosti,  jmenovky, insignie útvaru apod., tak jsem tak i přesto musel učinit. Musel jsem totiž rychle vyřešit absenci označení krevní skupiny a známé alergie.  Z toho důvodu jsem na každý rukáv upevnil dva malé panely suchého zipu. Když už jsem však byl u toho našívání, tak jsem z praktických „služebních“  důvodů přišil i suchý zip na jmenovku a hodnost. Celý tento „sucháčový" komplet byl završen úpravou loketního vyztužení/chrániče. Do loktů jsem vložil  americké neoprenové vložky z kalhot, které jsem však tvarově upravil tak, aby se do guerilly vešly. Tyto chrániče však musí být možné případně vyjmout  (z důvodu čištění celé bundy), takže jsem zapínání kapes udělal na onen suchý zip.